شناخت خدا
شناخت خدا و عشق به خدا
نويسندگان
طراح قالب
سلام به همه شما دوستداران راه حق اميدوارم که حال همگي خوب باشه اگه يادتون باشه در پستهاي قبلي 7 مورد از راههاي نزديکتر شدن به خداوند را برشمرديم در اين پست مي خواهيم آخرين مورد ان را با هم مرور کنيم با ما همراه باشيد:
۸-تداوم عبادت: داروهايي که تا کنون براي درمان بيماري هاي جان مطرح شده همگي داروي پرهيز بود ، پرهيز از هوسراني و گناه و انچه اکنون مورد بحث قرار مي گيرد داروي عبادت است. پرهيز از ادامه ورود ميکروبها و تشديد بيماريهاي جان جلوگيري مي کند و عبادت ميکروبهاي موجود را نابود مي سازد و زمينه توليد و رشد ميکروبهاي جديد را از بين مي برد. دو نوع ميکروب است که جان آدمي را بيمار مي کند: يکي هوس و ديگري شيطان. امام علي (ع) مي فرمايد:همنشين هوس جانش مريض و عقلش عليل است. در جاي ديگر مي فرمايد: هوس ها بيماري هايي هستند کشنده و بهترين داروي آن خود نگهداري است. در حديثي ديگر:سود بردن از حکمت بر دلي که بيمار شهوت است ممنوع است. امام صادق (ع)در رابطه با ميکروب دوم يعني شيطان مي فرمايد: تعداد شيطانهايي که اطراف دل افراد با ايمان جمع مي شوند بيشتر از تعداد زنبورهايي است که اطراف يک قطعه گوشت را مي گيرند!
واژه عبادت در متون اسلامي سه معنا دارد:1-کليه کارهايي که طبق برنامه انبياء الهي انسان بايد انجام دهد در اين اطلاق از کارهاي فکري گرفته تا کارهاي جسمي براي زندگي و حتي نرم سخن گفتن همگي عبادتند. 2-کليه اعمالي که در قوانين الهي به عنوان فرائض ديني مطرح شده اند و بدون قصد قربت تحقق نمي يابند مانند نماز و روزه و حج و...  3-اعمالي که ميان انسان و خدا رابطه حضوري برقرار مي سازند و حقيقت آن اعمال جز با توجه به خدا و احساس حضور او نيست مانند نماز و دعا که در رابطه با فلسفه نماز در قرآن کريم آمده: نماز بخوان تا ياد من باشي. قرآن کريم در سوره کهف آيه 28 مي فرمايد: اطاعت نکن از کسي که قلب او را از ياد خود غافل نموده ايم و پيروي از هوس خود نموده. همين طور در سوره زخرف آيه 36 مي فرمايد:کسي که از ياد خداي مهربان اعراض کند شيطاني بر او گماريم که قرين و همنشين او گردد. تا هنگامي که ياد خدا در دل استقرار نيافته و انسان به مقام اطمينان و ارامش معنوي نرسيده صحنه جان انسان ميدان تاخت و تاز نفس و شيطان است گاه نفس و شيطان غلبه مي کنند و دل را آلوده و بيمار مي سازند و گاه ياد خدا غلبه مي کند و آلودگي ها را پاک مي سازد و بيماري ها را درمان مي کند.يکي از حکمتهاي نماز پاک سازي آلودگي هاي رواني و به تعبير پيامبر اسلام شستشوي جان است.پيامبر (ص)مي فرمايند: نمازهاي پنجگانه مانند نهري هستند که جلوي خانه کسي باشد و او روزي پنج بار خود را در آن شستشو دهد آيا ممکن است با اين وصف ذره اي از چرک و آلودگي در بدن او بماند؟.عبادت غذايي است که جان آدمي با تغذيه از آن به قوت و قدرتي مي رسد که مي تواند در برابر هوسها و وسوسه هاي شيطان مقاومت کند.
تمام اين مطالب رسيدن به حق را از کتاب بهترين راه شناخت خدا  ؛ نوشته آقاي محمدي ري شهري استفاده کردم و اميدوارم که ايشان راضي باشند برای اطلاعات بیشتر می تونید به این کتاب مراجعه کنید. و براي توفيق روز افزون ايشان دعا مي کنم.
با تشکر از همه شما همراهان عزيز


موضوعات مرتبط: رسیدن به حق
[ جمعه ۵ آذر۱۳۸۹ ] [ ۱۴:۳۰ بعد از ظهر ] [ دوست ]
سلام عزیزان در این پست دو مورد دیگه از کارهایی که می تونه به ما کمک کنه برای شناخت خدا و نزدیکتر شدن به او رو بیان می کنیم امیدوارم مورد استفاده قرار بگیره:

۶-اجتناب از پرخوابي:خواب آلودگي در تعبير قرآن کريم و روايات اسلامي نوعي مستي است. امام علي(ع)مي فرمايد: وقتي که خداوند صلاح بنده خود را بخواهد به او کم گفتن و کم خوردن و کم خوابيدن را الهام مي کند. کم خوابيدن علاوه بر اينکه در جلا يافتن دل و صفا گرفتن قلب به انسان کمک مي کند و علاوه بر اينکه فرصت کار بيشتر به انسان مي دهد از ديدگاه روايات اسلامي نوعي رياضت و ورزش روحي است که موجب تقويت روان و استحکام عزم و اراده و بالاخره تکامل معنوي انسان است. از پيامبر اسلام نقل شده است که وقتي انسان در دل شب تاريک با خداي خود خلوت مي کند و با او مناجات مي نمايد خداوند نور را در قلبش قرار مي دهد. مرحوم حاج ميرزا جواد آقا تبريزي از علماي اهل دل در رابطه با شب و فضيلت آن مي فرمايد:کساني که از مقامات دين به جايي رسيده اند همه شان از شب خيزها بوده اند و غير آنها ديده نشده است.امام حسن عسکري عليه السلام در اين رابطه فرموده اند:وصول به خداي عزوجل سفري است که جز با سوار شدن بر دوش شب امکان پذير نيست.

۷-اجتناب از سرگرمي ها: سرگرمي اصولا همان مستي است چيزي که هست مستي ها متفاوتند يک نوع مستي است که آنقدر سر انسان را گرم مي کند که عربده مي کشد و يک نوع مستي است که آنقدر سر انسان را گرم مي کند که پر ارزش ترين دارائي هاي خود را به نازلترين قيمت مي فروشد. يک شاعر عرب زبان چه زيبا گفته:دهر مي خواست با من در رابطه با خريد عمرم وارد معامله شود که به او گفتم عمر خود را با تمام دنيا و آنچه در آن است معامله نمي کنم!ولي متاسفانه به تدريج عمرم را بدون بها از من خريد!مرگ بر معامله اي که فروشنده اش اين گونه زيان نمود!!. به همين خاطر خداوند در سوره مومنون مي فرمايد:براستي که افراد با ايمان رستگار شدند ....آنها از کارهاي لغو و بيهوده اعراض مي کنند.در حديثي از پيامبر اکرم (ص)آمده است که سه چيز است که دل آدمي را قسي مي کند: شنيدن آوازهاي سرگرم کننده و دنبال شکار رفتن و در خانه شاه آمدن. در حديث ديگري مي فرمايد:از گوش دادن به آوازآلات موسيقي و غنا پرهيز کنيد که اين دو نفاق را در دل مي رويانند همان طور که آب سبزه را مي روياند.در روايت ديگري آمده که:يکي از ويژگي هاي مومن اين است که هوس او مرده است.

ادامه دارد....

بر گرفته از کتاب بهترین راه شناخت خدا  ؛ نوشته محمدی ری شهری


موضوعات مرتبط: رسیدن به حق
[ جمعه ۱۴ آبان۱۳۸۹ ] [ ۱۴:۰ بعد از ظهر ] [ دوست ]
سلام به همه شما عزيزان اگه يادتون باشه دو مورد از مهمترين اموري که رعايت آنها براي رسيدن به خداوند ضروري است را در پست قبلي برشمرديم در اينجا هم سه مورد دیگر را برمي شماريم:

۳-کوتاه کردن آرزو: آرزوهاي دور و دراز نمي گذارد انسان به مسائل مهمتر زندگي فکر کند و فلسفه آفرينش را درک کند.زيرا اگر در بهترين شرايط اجابت دعا هم قرار گيرد براي اين آرزوهاي بزرگ مادي اش دعا مي کند.خداوند به حضرت موسي عليه السلام فرموده:اي موسي آرزويت را در دنيا دراز نکن که آرزوي دراز موجب مي شود دلت را قساوت بگيرد و قسي القلب از من دور است .در نتيجه هر چه آرزوهاي مادي انسان کوتاه تر باشد بهتر مي تواند بينديشد و صحيح تر مي تواند فکر کند.

۴-اجتناب از پرگويي: امام علي (ع)مي فرمايد:کسي که سخنش بسيار باشد خطاهاي او بسيار است و کسي که خطاهايش فراوان باشد حياء او اندک است و کسي که حياء او اندک باشد ورع و تقواي او کم است و کسي که تقواي او ناچيز باشد دلش مي ميرد و کسي که دلش بميرد اهل دوزخ است .پس کم سخن گفتن نيز باعث مي شود انسان بيشتر فکر کند و بهتر حقايق را درک کند.در سخن ديگري امام مي فرمايد:وقتي عقل انسان زياد شود سخن او کم مي گردد.

۵-اجتناب از پرخوري: پرخوري نيز يکي از عوامل قساوت قلب است.تصور کنيد انسان که پيچيده ترين و ارزشمندترين پديده هاي هستي است و فلسفه اش حرکت به سوي کمال مطلق و همنشيني با مبدا متعال است خود را شکم تصور مي کند و فلسفه اش را پر و خالي کردن آن!!
پيامبر اکرم(ص)مي فرمايد:شکم خود را پر نکنيد که نور شناخت در دل شما خاموش مي شود. پرخوري نيز باعث مي شود قلب بميرد و در اين حالت است که انسان نمي تواند ارتباط آفريده ها را با آفريدگار احساس کند و نمي تواند وارد عالم ملکوت گردد.البته کم خوردن در صورتي براي زدودن زنگارهاي قلب    مفيد و موثر است که تيرگي و کوري دل معلول پرخوري از غذاي مباح باشد ولي اگر اين تيرگي از غذاي حرام ناشي شده باشد با کم خوردن زائل نمي گردد بلکه تنها راه علاج آن بازپس دادن حقوق ديگران و طبق بعضي روايات آب نمودن گوشتهايي است که از حرام روئيده بوسيله عبادت.

ادامه دارد.............

برگرفته از کتاب بهترین راه شناخت خدا  ؛ نوشته محمدی ری شهری


موضوعات مرتبط: رسیدن به حق
[ جمعه ۷ آبان۱۳۸۹ ] [ ۲۱:۱۴ بعد از ظهر ] [ دوست ]

.: Weblog Themes By Bia2Skin :.

درباره وبلاگ

بیایید همون طور که خدا عاشق ماست ما هم عاشقش بشیم

همه عمر برندارم سر از این خمار مستی
که هنوز من نبودم که تو در دلم نشستی

عزیزان حتما هر یک از شما در مرحله ای از زندگیتون خدا رو با گوشت و خون خودتون احساس کردید
اگه دوست داشتید می تونید تجربه تون رو برای ما هم بفرستید تا در وبلاگ بیاریم دوستان عزیز مطالب قشنگتون در مورد خدا رو می تونید در بخش نظرات بیارید ما هم بهترین ها رو انتخاب می کنیم و به صفحه اول میاریم قبلا از همکاری شما تشکر می کنیم.
با بهترین آرزوها برای شما